top of page

Zestaw ćwiczeń nr XII

Ćwiczenie 1
Dziecko siedzi w siadzie prostym, nogi szerzej niż na szerokość bioder, ręce oparte z tyłu na podłodze. Pomiędzy stopami dziecka należy położyć maskotkę średniej wielkości. Ćwiczenie polega na przekładaniu nogi nad maskotką z jednej strony maskotki na drugą.
Powtórzenia 3 serie po 5 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie 2
Dziecko stoi prosto trzymając maskotkę w dłoniach, nogi trochę szerzej niż na szerokość bioder. Ćwiczenie polega na wykonywaniu przysiadów. Podczas powrotu do pozycji wyjściowej - wyprost rąk w górę.
Powtórzenia: 5 x

Uwaga: podczas wykonywania ćwiczeń ważne, aby kolana dziecka nie schodziły się do środka, a lekko na zewnątrz.

Ćwiczenie 3
Dziecko leży na plecach, na brzuchu ma położoną maskotkę, nogi przyciągnięte do klatki piersiowej podtrzymywane rękami pod kolanami. Ćwiczenie polega na kołysaniu się na boki, w przód, w tył.
Powtórzenia: 3 serie po 15 sekund


Zestaw ćwiczeń nr XI - ćwiczenia z piłkami

Ćwiczenie 1
Pomoce: piłka, lina / sznurek ok 0,5 metrowy, hula-hop lub inna forma obręczy przymocowane do sznurka.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Ćwiczenie polega na ciągnięciu obręczy za pomocą sznurka, w której znajduje się piłka. Po każdym przyciągnięciu piłki przez dziecko rodzic przekłada piłkę wraz z obręczą, na długość sznurka.
Powtórzenia: 3 serie po 5 powtórzeń

Ćwiczenie 2
Dziecko stoi w rozkroku. Ćwiczenie polega na przetaczaniu piłki po podłodze wokół stóp po tzw. "ósemce".
Powtórzenia: 3 serie po 5 powtórzeń

Ćwiczenie 3
Dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie w odległości około 0,5 m. Każdy ma piłkę. Ćwiczenie polega na rzucaniu piłek do siebie. Dziecko i rodzic rzucają piłkę w tym samym czasie.
Powtórzenia: 3 serie po 6 powtórzeń

Podczas wykonywania ćwiczeń należy zwracać uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz napięcie mięśni brzucha.


Zestaw ćwiczeń nr X - wzmacnianie mięśni brzucha i obręczy barkowej

Ćwiczenie 1
Dziecko leży na plecach, nogi ugięte, ręce splecione pod głową. Rodzic siedzi na krześle za głową dziecka trzymając w dłoniach dużą poduszkę. Ćwiczenie polega na kopaniu stopami w poduszkę. Należy zwrócić uwagę, aby mięśnie brzucha były napięte, a plecy przylegały do podłogi.
Powtórzenia: 3 x po 30 sekund

Ćwiczenie 2
Dziecko leży na podłodze na brzuchu. Ręce zgięte, dłonie  blisko barków. Nogi na szerokość bioder. Rodzic turla piłkę tak, aby przetoczyła się pod dzieckiem, które w tym czasie przyjmuje pozycję "deski" (ręce na wysokości barków, wyprostowane, oparte na podłodze, plecy proste, nogi wyprostowane oparte na palcach stóp).
Powtórzenia: 3 serie po 5 powtórzeń

Ćwiczenie 3
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym zwrócone tyłem do rodzica, ręce oparte na podłodze z tyłu. Rodzic stoi za dzieckiem. Ćwiczenie polega na łapaniu stopami maskotek upuszczanych przez rodzica.
Powtórzenia: 3 serie po 5 powtórzeń

Uwaga: Zalecane jest wykonanie po 1 serii każdego ćwiczenia, a następnie rozpoczęcie sekwencji ćwiczeń od pierwszego. Podczas wykonywania ćwiczeń należy zwracać uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz napięcie mięśni brzucha.


Zestaw ćwiczeń nr IX - ćwiczenia stóp

Ćwiczenie 1
Dziecko siedzi na krześle, stopy swobodnie położone na podłodze, pod stopami kocyk. Ćwiczenie polega na zwijaniu kocyka palcami u obu stóp.
Powtórzenia: 3 x

Ćwiczenie 2
Dziecko stoi. Pod stopę wkładamy piłkę, np. tenisową. Ćwiczenie polega na przetaczaniu piłki wzdłuż i w poprzek stopy.
Powtórzenia: 3x po 30 sekund na każdą stopę

Ćwiczenie 3

Pozycja jak wyżej. Ćwiczenie polega na umieszczeniu piłki pod piętą i dociskaniu jej do podłoża.
Powtórzenia: 3 x po 30 sekund na każdą stopę


Zestaw ćwiczeń nr VIII - szczególnie dla pięcio- i sześciolatków

Ćwiczenie 1
Dziecko stoi prosto. Należy zwrócić uwagę na prawidłową postawę ciała (głowa, plecy, brzuch, stopy). Ręce wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na naprzemiennym przyciąganiu nóg do brzucha i wymachiwaniu wyprostowanymi rękami - naśladowanie marszu, w miejscu.
Czas trwania: 1 minuta

Ćwiczenie 2
Pozycja wyjściowa j.w. Wyprostowane ręce podnosimy bokiem do wysokości ramion. Ćwiczenie polega na podnoszeniu wysoko ugiętej nogi w kolanie i obejmowaniu go dłońmi, przyciągnięcie do brzucha. Powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzenia: 1o x każda noga

Ćwiczenie 3
Dziecko siada w pozycji siadu skrzyżnego (po "turecku"). Ćwiczenie polega na podnoszeniu wyprostowanych rąk nad głowę i wykonywaniu skłonu  przód tak, aby sięgnąć jak najdalej. Należy zwrócić uwagę, aby kolana starały się dotknąć podłoża, broda powinna być przyciągnięta do klatki piersiowej, pupa nie odrywa się od podłoża.
Powtórzenia: 20x


[Propozycje ćwiczeń do zestawu VIII - autorstwa M. Polańsla, Gimnastykę korekcyjną można polubić, Rzeszów 2012, Wyd. FOSZE]

Zestaw ćwiczeń nr VII

Ćwiczenie 1
Dziecko siedzi w rozkroku, nogi ugięte położone na piłce. Dłonie położone na kolanach. Ćwiczenie polega na podnoszeniu naprzemiennym ramion w górę i utrzymanie pozycji przez 3 sekundy. Powrót do pozycji wyjściowej po każdym podniesieniu ramienia.
Powtórzenia: 6 x każda ręka
Uwaga: podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić uwagę, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę ciała. Stopy powinny być ułożone na szerokość bioder. Ruch należy wykonywać tylko ręką - nie całym ciałem.

Ćwiczenie 2
Pozycja j.w. Ćwiczenie polega na jednoczesnym podnoszeniu ramion w górę i klaśnięciem nad głową.
Powtórzenia: 8 x
Uwaga: podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić uwagę, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę ciała. Stopy powinny być ułożone na szerokość bioder.

Ćwiczenie 3

Pozycja j.w. W dłoniach woreczek / zwinięte skarpetki. Ćwiczenie polega na podnoszeniu w przód wyprostowanych ramion z jednoczesnym wałkowaniem woreczka / skarpet. Podczas ćwiczenia ręce muszą być cały czas proste w łokciach.
Powtórzenia: 3 x 30 sekund

Uwaga: podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić uwagę, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę ciała. Stopy powinny być ułożone na szerokość bioder.

[Propozycje ćwiczeń do zestawu IV autorstwa M. Borkowaska, I. Gelleta, Wady postawy i stóp u dzieci..., Warszawa 2020, PZWL Wydawnictwo Lekarskie]

Zestaw ćwiczeń nr VI - plecy wklęsłe

Ćwiczenie 1
​Dziecko kładzie się na podłodze, zgina nogi w kolanach, a stopy opiera na podłodze. Ręce są ułożone wzdłuż tułowia. Dziecko przyciąga nogi do brzucha (pozycja "kołyski"). Ćwiczenie polega na przekładaniu nóg za głowę tak, aby palce stóp dotknęły podłogi a nogi się wyprostowały. Powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzenia: 10 x

Ćwiczenie 2
​Dziecko siedzi na złączonych piętach. Ręce wzdłuż ciała, plecy proste (łopatki ściągnięte, barki opuszczone), głowa prosto. Ćwiczenie polega na unoszeniu rąk nad głowę i pochylaniu tułowia do przodu. Podczas wykonywania ćwiczenia ręce pozostają proste, a dłonie należy położyć na podłodze najdalej, jak dziecko sięga. Powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzenia: 10 x

Ćwiczenie 3
Dziecko siedzi w siadzie prostym z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na unoszeniu rąk nad głowę, pochylaniu się do przodu tak, aby objąć dłońmi stopy, a czołem dotknąć kolan.
Powrót do pozycji wyjściowej.
Podczas ćwiczenia ważne jest, aby dzieci nie unosiły kolan.

​Powtórzenia: 10 x

[propozycje ćwiczeń z zestawu nr VI zostały opracowane na podstawie publikacji M. Polańska, Gimnastykę korekcyjną można polubić​, Rzeszów 2017, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE]

Zestaw ćwiczeń nr V - ćwiczenia relaksacyjne 

Ćwiczenie 1
Dziecko leży na kocyku, na podłodze. Rodzice chwytają za rogi koca, unoszą go lekko ponad podłoże i delikatnie kołyszą dzieckiem.

Ćwiczenie 2
​Dziecko leży na brzuchu (na łóżku), twarz zwrócona w bok, głowa leży na małej poduszeczce. Pod brzuszkiem oraz biodrami i podudziami podkładamy poduszeczki (lub lekko zwinięty ręczniczek). Ręce wzdłuż tułowia, dłonie ku górze. Rodzic wykonuje delikatny masaż.

Ćwiczenie 3
​Dziecko siedzi na podłodze w siadzie prostym. Małą piłeczką (najlepiej z wypustkami / kolcami) dz
iecko masuje ręce, nogi, stopy.


Zestaw ćwiczeń nr IV - ćwiczenia stóp

Ćwiczenie 1
​Dziecko siedzi na krześle utrzymując prawidłową postawę ciała. Jedna stopa położona na kocyku, druga stopa położona na podłodze. Dziecko przesuwa kocyk stopą (nie odrywając stóp od kocyka i podłogi) do przodu / tyłu, na boki przez 10 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć drugą stopą.
Powtórzenia: 5 x


Ćwiczenie 2
Pozycja j.w. Rodzic próbuje wyciągnąć kocyk spod stopy dziecka. Podczas ćwiczenia stopy muszą cały przylegać do podłoża.
Powtórzenia: 10x

Ćwiczenie 3
Dziecko siada na piłce. Stopy na podłodze - złączone. Dziecko wychyla się w różnych kierunkach tak, aby stopy cały czas były na podłodze. Palce stóp nie mogą się unosić.


[Propozycje ćwiczeń do zestawu IV autorstwa M. Borkowaska, I. Gelleta, Wady postawy i stóp u dzieci..., Warszawa 2020, PZWL Wydawnictwo Lekarskie]

Zestaw ćwiczeń nr III - ćwiczenia stóp

Ćwiczenie 1
Siedzimy z nogami ugiętymi, ręce na podłodze z tyłu. Ćwiczenie polega na naprzemiennym zginaniu palców stóp i ich prostowaniu (zadzieranie palców w górę).
Powtórzenia: 20 x

Ćwiczenie 2
Pozycja j.w. Ćwiczenie polega na naprzemiennym przesuwaniu pięty po nodze od stopy do kolana.
Powtórzenia: 10 x na nogę

Ćwiczenie 3
Siedzimy z nogami ugiętymi, między stopy wkładamy piłkę, ręce wyprostowane i wyciągnięte w przód. Ćwiczenie polega na podawaniu piłki stopami do rąk.
Powtórzenia: 10x

Ważna uwaga: podczas wykonywania ćwiczeń należy zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała dziecka - głowa była prosto, łopatki ściągnięte, barki opuszczone, brzuch wciągnięty, kolana odchylone na zewnątrz.

[Propozycje ćwiczeń do zestawu III autorstwa M. Borkowaska, I. Gelleta, Wady postawy i stóp u dzieci..., Warszawa 2020, PZWL Wydawnictwo Lekarskie]

Zestaw ćwiczeń nr II

Ćwiczenie 1
Siadamy na podłodze z ugiętymi nogami, dłońmi mocno obejmujemy podudzia. Podczas wykonywania ćwiczenia broda musi znajdować się przy mostku, podudzia cały czas muszą być przyciągnięte, a głowa nie może dotykać podłogi.
Wykonujemy "kołyskę" z pozycji wyjściowej do tyłu - leżenia. Powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzenia: 3 x 20 s

Ćwiczenie 2
Leżymy na plecach, nogi są ugięte w kolanach, między stopami woreczek gimnastyczny (lub zwinięte skarpetki), ręce w górę za głową wyprostowane w ramionach. Przenosimy stopami woreczek do rąk (ręce się nie unoszą). Przechodząc do siadu przenosimy woreczek z powrotem między stopy.
Powtórzenia: 8 x

Ćwiczenie 3
Stoimy prosto przy ścianie. Głowa, plecy, barki, nogi muszą do niej mocno przylegać, ręce układamy wzdłuż tułowia.
Ćwiczenie polega na korygowaniu postawy dziecka i wytrzymanie pozycji przez 10 s.
Należy zwrócić uwagę, aby gło
wa była prosto, łopatki ściągnięte, barki opuszczone, brzuch wciągnięty, pośladki napięte, stopy skierowane prosto, ustawione na szerokość bioder.

Powtórzenia:3 x 10 s

[Propozycje ćwiczeń do zestawu II autorstwa M. Borkowaska, I. Gelleta, Wady postawy i stóp u dzieci..., Warszawa 2020, PZWL Wydawnictwo Lekarskie]

bottom of page