Zestaw ćwiczeń nr XXIX
Ćwiczenie 1
Dzieci stoją lub siedzą prosto. Na sygnał unoszą głowę do góry, patrząc w sufit, a następnie powoli opuszczają ją w dół, patrząc na podłogę.
Powtórzenia: 10 razy
Ćwiczenie 2
Pozycja wyjściowa - j.w. Na sygnał powoli obracają głowę w prawo, starając się spojrzeć za siebie, a następnie w lewo.
Powtórzenia: 10 razy na każdą stronę
Ćwiczenie 3
Dzieci siedzą prosto. Wyobrażają sobie, że ich nos to pędzel. Na sygnał, rysują noskiem kształty w powietrzu: kółka, kwadraty, trójkąty.
Wykonują różne kształty przez 2-3 minuty
Zestaw ćwiczeń nr XXVIII
Ćwiczenie 1
Przybory: Małe piłki lub woreczki z grochem, obręcze lub kosze.
Ustawiamy obręcze lub kosze w różnych odległościach od dzieci. Dzieci starają się rzucić piłki lub woreczki do celu. Zachęcamy dzieci do zmiany rąk, aby rozwijały obie strony ciała.
Powtórzenia: rzuty po 5 razy do każdego celu ze zmianą rąk
Ćwiczenie 2
Przybory: Zestaw do robienia baniek mydlanych.
Przygotowujemy bańki mydlane, a dzieci starają się je złapać, skacząc i biegając.
Zabawa trwa 5-10 minut
Ćwiczenie 3
Przybory: Kolorowe balony.
Dzieci stoją i starają się utrzymać balon w powietrzu, uderzając go delikatnie rękami.
Można wprowadzić różne warianty: uderzanie balonem tylko jedną ręką, zmiana kierunku uderzeń, balansowanie balonem na palcu.
Gra trwa 5-10 minut
Zestaw ćwiczeń nr XXVII
Ćwiczenie 1
Dzieci stoją prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ćwiczenie polega na uniesieniu rąk do boku na wysokość ramion, a następnie zgięciu łokci pod kątem 90 stopni, tak aby dłonie były skierowane do przodu. Dzieci powoli ściągają łopatki, starając się zbliżyć łokcie za plecami, a następnie wracają do pozycji wyjściowej.
Powtórzenia: 5 - 10 x
Ćwiczenie 2
Dzieci stoją prosto z nogami razem. Na sygnał unoszą jedną nogę do przodu, zginając ją w kolanie, starając się utrzymać równowagę przez 10 sekund. Ręce mogą być wyciągnięte na boki, aby pomóc w utrzymaniu równowagi. Powtarzają ćwiczenie na drugiej nodze.
Powtórzenia: po 5 x na każdą nogę
Ćwiczenie 3
Dzieci siadają na podłodze z prostymi plecami. Zginają kolana na boki i łączą stopy razem, chwytając je dłońmi. Dzieci poruszają kolanami w górę i w dół jak skrzydła motyla.
Wykonują ruchy przez około 30 sekund, starając się delikatnie przybliżać kolana do podłogi
Zestaw ćwiczeń nr XXVI
Ćwiczenie 1
Dzieci stoją prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Wyciągają ramiona na boki na wysokości ramion. Powoli wykonują duże okręgi ramionami do przodu, a następnie do tyłu.
Powtórzenia: 10 okręgów w każdym kierunku
Ćwiczenie 2
Dzieci stoją prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Krzyżują ramiona przed sobą, jakby chciały się przytulić, chwytając dłonie za łopatki. Trzymają pozycję przez 10 sekund, a następnie zmieniają ułożenie ramion (ramię, które było na górze, idzie na dół).
Powtórzenia: 5 razy na każdą stronę
Ćwiczenie 3
Dzieci stoją prosto z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Na sygnał unoszą ręce wysoko nad głowę, jakby chciały dosięgnąć gwiazd na niebie. Przechylają się delikatnie na boki, rozciągając boczne mięśnie ciała oraz obręcz barkową.
Powtórzenia: 4 x 30 sekund, starając się wyciągać ramiona jak najdalej w górę
Zestaw ćwiczeń nr XXV
Ćwiczenie 1
Dziecko staje na podłodze, nogi rozstawione na szerokość bioder. Na sygnał, dziecko zginając kolana i trzymając ręce na biodrach, wykonuje skoki w górę i w dół, naśladując skakanie żabki. Skoki powinny być kontrolowane i rytmiczne.
Ćwiczenie można wykonać przez około 1-2 minuty
Ćwiczenie 2
Dziecko klęczy na macie lub podłodze. Na zmianę, dziecko naśladuje różne zwierzęta poprzez poruszanie się po macie: np. chód niedźwiedzia (ręce i nogi na przemian), skok żaby (skoki z miejsc), chód lwa (wolny i dumny krok), czy czołga węża (przesuwanie rąk i nóg).
Ćwiczenie można powtarzać przez kilka minut, naśladując różne zwierzęta
Ćwiczenie 3
Na macie lub podłodze rozsypuje się różne przedmioty, takie jak piłki, klocki czy pluszowe zwierzątka. Dziecko klęczy lub staje obok macie. Na sygnał, dziecko zaczyna zbierać przedmioty jedną ręką i przekładać je na drugą stronę, jakby zbierało skarby.
Można kontynuować ćwiczenie przez około 5-10 minut
Zestaw ćwiczeń nr XXIV
Ćwiczenie 1
Dziecko staje prosto na podłodze, stopy razem. Następnie kładzie ręce na biodrach. Delikatnie zginając kolana, dziecko unosi się na palcach, unosząc jednocześnie pięty, jakby było kaczką.
Ilość powtórzeń: kilkanaście razy
Ćwiczenie 2
Dziecko staje prosto na podłodze, stopy razem. Następnie zginając kolana, opiera ręce na biodrach. Skacze na miejscu, starając się lądować na pełnej stopie i nie wysuwać kolan na boki.
Czas powtórzeń: seria skoków przez około 30 sekund
Ćwiczenie 3
Dziecko klęczy na macie lub podłodze, opierając się na rękach i kolanach. Następnie delikatnie podnosi jedną nogę do tyłu, tak aby stopa była skierowana w dół, tworząc linię od biodra do pięty. W tej pozycji dziecko krótko trzyma nogę uniesioną, a następnie opuszcza ją do pozycji wyjściowej.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy na każdą nogę
Zestaw ćwiczeń nr XXIII
Ćwiczenie 1
Dziecko siada wygodnie na krześle lub podłodze. Rodzic delikatnie masuje dłonie dziecka, w tym palce, kciuk i wnętrze dłoni. Może używać kolistych ruchów lub lekkiego ugniatania, aby rozluźnić napięcie w mięśniach dłoni.
Czas powtórzeń: 1-2 minuty.
Ćwiczenie 2
Dziecko siada na krześle z plecami prosto. Następnie opiera dłonie na stole lub na podłodze, palce rozłożone szeroko. Na sygnał dziecko unosi palce a dłonie kilka centymetrów nad powierzchnią.
Ilość powtórzeń: 10-15 x
Ćwiczenie 3
Dziecko siedzi na krześle z plecami prosto. Następnie rozciąga ręce na boki na wysokość ramion, trzymając je prosto. Na sygnał dziecko zaczyna delikatnie rozciągać i prostować palce w sposób kontrolowany i rytmiczny.
Czas powtórzeń: 1-2 minuty.
Zestaw ćwiczeń nr XXII
Ćwiczenie 1
Dziecko siedzi na krześle z gołymi stopami, stopy płasko na podłodze. Na sygnał dziecko unosi łuk stopy, starając się, aby pięty i palce pozostawały w kontakcie z podłogą, tworząc "mostek". Utrzymuje tę pozycję przez 5-10 sekund, a następnie rozluźnia stopy.
Ilość powtórzeń: 10-15 x
Ćwiczenie 2
Dziecko siedzi na krześle z gołymi stopami, stopy płasko na podłodze, przed sobą ma rozłożony ręcznik. Za pomocą palców stóp dziecko zwija ręcznik w kierunku siebie, starając się używać tylko stóp.
Kiedy ręcznik jest całkowicie zwinięty, dziecko prostuje go stopami i zaczyna od nowa.
Ilość powtórzeń: 2-3 x
Ćwiczenie 3
Dziecko stoi prosto z piłką (np. małą piłką do tenisa) umieszczoną między piętami. Trzymając piłkę między piętami, dziecko unosi pięty do góry, wspinając się na palce, i następnie opuszcza pięty w dół, nie pozwalając, by piłka wypadła.
Ilość powtórzeń: 10-15 x
Zestaw ćwiczeń nr XXI - ćwiczenia relaksacyjne
Ćwiczenie 1
Poproś dziecko, aby położyło się wygodnie na plecach, z rękami na brzuchu. Powiedz dziecku, aby zamknęło oczy i wzięło głęboki wdech przez nos, tak aby poczuło, jak brzuch unosi się pod rękami. Następnie dziecko powinno powoli wypuścić powietrze przez nos, obserwując, jak brzuch opada.
Warianty: Można użyć małej zabawki lub pluszaka, który dziecko położy na brzuchu i obserwuje, jak unosi się i opada z każdym oddechem.
Ilość powtórzeń: 5-10 x, skupiając się na powolnym i głębokim oddychaniu.
Ćwiczenie 2
Poproś dziecko, aby położyło się wygodnie na plecach lub usiadło w wygodnej pozycji. Powiedz dziecku, aby zamknęło oczy i wyobraziło sobie, że jest na pięknej, spokojnej łące. Zachęć dziecko do wyobrażania sobie różnych zwierząt, które spotyka na łące – mogą to być motyle, ptaki, króliki. Powoli opowiadaj, jak dziecko spaceruje po łące, czując ciepłe słońce, miękką trawę pod stopami i słysząc dźwięki natury.
Warianty: Można zmieniać scenariusz, np. wyobrażać sobie spacer po lesie, plaży lub górach.
Ilość powtórzeń: 5-10 minut
Ćwiczenie 3
Poproś dziecko, aby położyło się wygodnie na plecach. Powiedz dziecku, aby zacisnęło mocno pięści i napięło ramiona, a następnie trzymało napięcie przez 5 sekund. Następnie powiedz dziecku, aby rozluźniło pięści i ramiona, czując, jak napięcie opuszcza ciało. Powtórz ten sam proces z innymi grupami mięśni: stopami i nogami, brzuch i plecy, twarz (np. zamykanie oczu i marszczenie czoła).
Warianty: Można użyć muzyki relaksacyjnej w tle, aby stworzyć bardziej spokojną atmosferę.
Ilość powtórzeń: dla każdej grupy mięśni 2-3 razy
Zestaw ćwiczeń nr XX - ćwiczenia z rodzicami
Ćwiczenie 1
Stańcie naprzeciwko siebie, dziecko i rodzic.
Rodzic wykonuje powolne ruchy rękami w górę, w dół, na boki, a dziecko naśladuje ruchy rodzica, jakby było jego odbiciem w lustrze. Ważne jest, aby dziecko wykonywało ruchy równomiernie obiema rękami i utrzymywało prostą postawę.
Warianty: Można dodać różne rodzaje ruchów, takie jak skręty tułowia, przysiady czy skłony, aby angażować więcej mięśni.
Ilość powtórzeń: 5-10 minut, zmieniając często rodzaje ruchów
Ćwiczenie 2
Rodzic stoi na czworakach, tworząc "tunel". Dziecko kładzie się na brzuchu, obok rodzica, i zaczyna pełzać jak wąż, wchodząc do tunelu i wychodząc z drugiej strony.
Warianty: Można ustawić kilka "tuneli" (np. z krzeseł i koców) i urządzić tor przeszkód, przez który dziecko musi przejść.
Ilość powtórzeń: kilka razy, a następnie zamiana ról – dziecko tworzy tunel, a rodzic pełza.
Ćwiczenie 3
Dziecko kładzie się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko na podłodze. Rodzic klęka obok dziecka i delikatnie trzymając je za biodra, pomaga unieść miednicę do góry, tworząc mostek. Utrzymujcie pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuśćcie miednicę.
Warianty: Można zachęcić dziecko do podnoszenia jednej nogi do góry podczas mostka, aby dodatkowo wzmocnić mięśnie pośladków i nóg.
Ilość powtórzeń: 10 x
Zestaw ćwiczeń nr XIX
Ćwiczenie 1
Poproś dziecko, aby stanęło prosto z nogami na szerokość bioder. Powiedz dziecku, aby wyciągnęło ręce przed siebie, trzymając je prosto. Następnie dziecko powinno "rysować" w powietrzu różne kształty, takie jak koła, kwadraty, trójkąty itp., używając tylko rąk i nadgarstków.
Warianty: Można zachęcić dziecko do wyobrażenia sobie, że rysuje ogromne litery alfabetu lub figury geometryczne w powietrzu.
Ilość powtórzeń: 1-2 minuty, zmieniając kształty i rozmiary, aby angażować różne grupy mięśni.
Ćwiczenie 2
Poproś dziecko, aby usiadło na podłodze, nogi wyprostowane przed sobą. Dziecko powinno lekko się odchylić, unosząc nogi z podłogi, utrzymując równowagę na pośladkach i tworząc kształt litery "V" z ciałem. Ręce powinny być wyciągnięte do przodu, równolegle do podłogi. Zachęć dziecko, aby utrzymało tę pozycję przez 10-15 sekund, a następnie wróciło do pozycji wyjściowej.
Ilość powtórzeń: 5x
Ćwiczenie 3
Poproś dziecko, aby stanęło prosto, z nogami na szerokość bioder. Niech wyciągnie ramiona na boki, jakby miało skrzydła. Powoli pochylając się do przodu, dziecko powinno unieść jedną nogę do tyłu, starając się utrzymać równowagę. Ciało powinno tworzyć linię prostą od głowy do uniesionej nogi. Poproś dziecko, aby utrzymało pozycję przez kilka sekund, a następnie wróciło do pozycji wyjściowej.
Warianty: Można zachęcić dziecko do wyobrażenia sobie, że jest ptakiem, który unosi się nad ziemią, co doda elementu zabawy i zaangażowania w ćwiczenie.
Ilość powtórzeń: 4x zmieniając nogi.
Zestaw ćwiczeń nr XVIII
Ćwiczenie 1
Poproś dziecko, aby stanęło na palcach i spróbowało chodzić po pokoju, utrzymując równowagę. Zachęcaj dziecko, aby unosiło wysoko kolana podczas marszu.
Warianty: Dla urozmaicenia można poprosić dziecko, aby chodziło na palcach w różne strony – do przodu, do tyłu oraz bokiem.
Ilość powtórzeń: 1-2 minuty, kilka powtórzeń w ciągu dnia
Ćwiczenie 2
Poproś dziecko, aby stanęło na zewnętrznych krawędziach stóp i spróbowało chodzić po pokoju. Zachęcaj dziecko do utrzymywania równowagi i stabilności podczas chodzenia.
Warianty: Dla dodatkowej zabawy można rysować kredą na podłodze linie, po których dziecko ma chodzić na krawędziach stóp.
Ilość powtórzeń: 1-2 minuty, kilka powtórzeń w ciągu dnia
Ćwiczenie 3
Rozrzuć na podłodze małe przedmioty, takie jak piłeczki, klocki czy kawałki materiału. Poproś dziecko, aby siedziało na krześle lub podłodze i używało tylko palców stóp do zbierania przedmiotów i wkładania ich do miski.
Warianty: Można zorganizować zawody, kto szybciej zbierze wszystkie przedmioty lub kto zbierze ich najwięcej w określonym czasie.
Ilość powtórzeń: 2-3 minuty, z kilkoma powtórzeniami w ciągu dnia.
Zestaw ćwiczeń nr XVII
Ćwiczenie 1
Znajdźcie stabilny drążek / drabinki do których dziecko może dosięgnąć. Poproś dziecko, aby złapało drążek obiema rękami i wisiało, jak małpka, przez kilka sekund. Jeśli dziecko jest na tyle silne, może spróbować delikatnie huśtać się w przód i w tył.
Ilość powtórzeń: 3-5 zwisów, każdy trwający 5-10 sekund.
Ćwiczenie 2
Poproś dziecko, aby stanęło kilka kroków od ściany. Dziecko powinno oprzeć dłonie o ścianę na wysokości barków. Następnie poproś dziecko, aby "wspinało się" rękami po ścianie tak wysoko, jak potrafi, a potem powoli "schodziło" w dół.
Ilość powtórzeń: 5-10 razy.
Ćwiczenie 3
Poproś dziecko, aby stanęło prosto z rękami po bokach. Na hasło "start", dziecko powinno wykonać skok, jednocześnie rozkładając nogi na boki i unosząc ręce nad głową. Na kolejne hasło, dziecko wraca do pozycji wyjściowej z nogami razem i rękami po bokach.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy.
Zestaw ćwiczeń nr XVI
Ćwiczenie 1
Połóż dziecko na brzuchu z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi przed siebie. Poproś dziecko, aby jednocześnie uniosło ręce, klatkę piersiową i nogi do góry, jakby leciało jak Superman. Zachęcaj je, aby trzymało tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuściło się z powrotem na podłogę.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy.
Ćwiczenie 2
Poproś dziecko, aby uklęknęło na czworakach, z rękami pod ramionami i kolanami pod biodrami. Zachęć dziecko, aby powoli zaokrągliło plecy (koci grzbiet) i schowało głowę między ramionami. Następnie poproś, aby dziecko opuściło brzuch w dół, unosząc głowę i pupę do góry (pozycja krowy). Powtórz ruch kilka razy, płynnie przechodząc między pozycjami.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy.
Ćwiczenie 3
Połóż dziecko na brzuchu z wyprostowanymi nogami i rękami wyciągniętymi przed siebie. Poproś dziecko, aby naprzemiennie unosiło jedną rękę i przeciwną nogę (na przykład prawą rękę i lewą nogę), trzymając je w górze przez kilka sekund. Następnie zmień strony, unosząc lewą rękę i prawą nogę.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy na każdą stronę.
Zestaw ćwiczeń nr XV
Ćwiczenie 1
Dziecko leży na plecach, zgięte kolana, stopy na podłodze. Ręce mogą być wzdłuż ciała. Poproś dziecko, aby uniosło biodra do góry, tworząc linię prostą od kolan do ramion. Zachęcaj je, aby trzymało tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuszczało biodra z powrotem na podłogę.
Ilość powtórzeń: 10-15 razy.
Ćwiczenie 2
Dziecko leży na plecach, ręce za głową. Poproś dziecko, aby uniosło nogi do góry, zgięte w kolanach. Na przemian przyciągaj jedno kolano do klatki piersiowej, prostując drugą nogę, jakby pedałowało na rowerze. Podczas tego ruchu, dziecko może próbować dotknąć łokciem przeciwnej ręki do kolana (łokieć lewy do prawego kolana i na odwrót).
Ilość powtórzeń: 10-15 razy na każdą stronę.
Ćwiczenie 3. Zwijanie się w kulkę (Roll-up)
Dziecko leży na plecach, ręce wyciągnięte nad głową. Poproś dziecko, aby powoli podnosiło ręce do przodu, a następnie zwijało się w kulkę, podciągając kolana do klatki piersiowej. Dziecko powinno próbować objąć kolana rękoma, a następnie powoli rozprostować się z powrotem do pozycji leżącej, wyciągając ręce nad głowę.
Ilość powtórzeń: 10-12 razy.